1 Dakikadan Kısa Sürede 3B Varlıklar Oluşturabilen Meta 3D Gen Duyuruldu

Meta‘nın yapay zeka araştırma ekibi metinden 3B’ye varlık üretimi için Meta 3D Gen (3DGen) adlı yeni bir sistem tanıttı. Meta, bu yeni sistemin 1 dakikadan kısa sürede yüksek kaliteli 3B varlıklar oluşturabileceğini iddia ediyor.

Meta 3D Gen (3DGen) ile oluşturulan 3B varlıklar hem yüksek çözünürlüklü dokulara hem de malzeme haritalarına sahip olacak. 3DGen ayrıca fiziksel tabanlı görüntülemeyi (PBR) ve önceden oluşturulmuş 3B varlıkların üretken yeniden yapılandırılmasını da desteklemesiyle öne çıkıyor.

3DGen, metinden 3B’ye dönüştürme ve metinden dokuya dönüştürme olmak üzere iki ana bileşeni bir araya getiriyor:

  1. Aşama
  • 3B varlık oluşturma – Kullanıcı tarafından sağlanan bir metin istemi verildiğinde Aşama I, Meta’nın 3D AssetGen modelini (AssetGen) kullanarak bir başlangıç ​​3B varlık oluşturur. Bu adım, doku ve PBR malzeme haritalarına sahip bir 3B ağ oluşturur. Çıkarım süresi yaklaşık 30 saniyedir.
  1. Aşama
  • Üretken 3B doku iyileştirme – Aşama’da oluşturulan bir 3B varlık ve ilk metin istemi göz önüne alındığında, 2. Aşama bu varlık için daha yüksek kalitede doku ve PBR haritaları üretir. Meta’nın metinden dokuya oluşturucusu Meta 3D TextureGen’i kullanır. Çıkarım süresi yaklaşık 20 saniyedir.
  • Üretken 3B (yeniden) dokulandırma – Dokusuz bir 3B ağ ve bunun istenen görünümünü açıklayan bir bilgi verilir. 2. Aşama aynı zamanda bu 3B varlık için sıfırdan bir doku da oluşturabilir (kafes önceden oluşturulmuş veya sanatçı tarafından oluşturulmuş olabilir). Çıkarım süresi yaklaşık 20 saniyedir.

Meta 3D Gen’in teknik raporunun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir