İran’ın Önde Gelen Avukatı Tutuklandı: Mahsa Emini Gösterilerinde Hükümete Karşı Çıkmıştı!

İran’da 2022’de gerçekleşen protestolar sırasında hükümete karşı açıklamalarda bulunan ve Cumhurbaşkanı seçilen Mesud Pezeşkiyan’ın seçim kampanyalarında aktif rol alan ünlü avukat ve üniversite profesörü Muhsin Burhani, daha önce yargılandığı bir davadaki mahkumiyetinin kesinleşmesi üzerine tutuklandı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre, daha önce yargılanarak ceza aldığı bir davanın kesinleşmesi üzerine Burhani, kararın infazı için cezaevine gönderildi. Ancak, hangi davadan dolayı hüküm giydiğine dair bilgi verilmedi.

Konuya ilişkin sosyal medya platformu X’te açıklama yapan avukat Sina Yusufi, Burhani’nin “hükümete karşı propaganda yapmak ve kamuoyunu yanıltmak amacıyla yalan bilgi yaymak” suçlamalarıyla yargılanarak hapse mahkum edildiğini belirtti.

2022’de Mahsa Emini gösterileri sırasında hükümete karşı açıklamalarda bulunan Muhsin Burhani, ülkenin 9. Cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan’ın seçim kampanyalarında da konuşmalar yapmıştı. Bu tutuklama, ülkede siyasi baskının devam ettiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir