Türkiye ile Yunanistan arasında yeni kriz: Karşılıklı sert ifadeler kullanıldı

Son aylarda ilişkilerin yumuşadığı Türkiye-Yunanistan hattında tansiyon son 24 saat içerisinde yeniden tırmandı…

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde ilan edeceğini duyurduğu “deniz parkı” iki ülke arasında kriz yarattı… Ankara, Yunanistan’ın 16-17 Nisan’da Atina’da düzenlenecek ‘Okyanuslarımız Konferansı’ sırasında biri Ege Denizi’nde diğeri ise İyon Denizi’nde iki yeni Deniz Parkı ilan edileceğini duyurmasına sert tepki gösterdi. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yunanistan’ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen, Yunanistan’ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir. Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan’a tavsiye ederiz. AB dahil üçüncü tarafları da Yunanistan’ın çevre programlarına yönelik siyasi hamlelerine alet olmaması konusunda ikaz etmek isteriz” ifadesini kullanmıştı.

ATİNA’DAN YANIT GELDİ 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün bir açıklama yayınladı… Açıklamada Yunan yönetimi Türkiye’yi çevre koruma konularını “siyasileştirmeye” çalışmakla suçladı.

“Türk Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması tamamen çevresel bir konuyu siyasileştirmektedir. Hükümetler, izlenim yaratmak için bu konuyu istismar etmek yerine, çevrenin korunmasına ilişkin evrensel sorunlara karşı duyarlı olmalıdır” açıklaması yapıldı. Açıklamada ayrıca, “Yunan hükümeti, dış politika ilkeleri çerçevesinde ülkenin egemenliğini ve egemenlik haklarını ısrarla koruyacaktır” denildi. 

TÜRKİYE’DEN HEYET GİDİYOR

Öte yandan Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonunda, Türkiye’den bir heyetin 22 Nisan’da Atina’ya gideceğini ve 26 Nisan’da da İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirileceğini duyurdu. 

Gazete bu iddiayı diplomatik kaynaklara dayandırdı. Öte yandan kaynaklar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Türkiye’ye ziyareti için net bir tarih olmadığını fakat ziyaretin Mayıs ayının ortasında gerçekleşebileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir